Food To Live ® Organic Cashews (Whole, Raw) (4 Pounds)


Food To Live ® Organic Cashews (Whole, Raw) (4 Pounds)

Food To Live ® Organic Cashews (Whole, Raw) (4 Pounds) Rating:
List Price: $42.49
Discount: $0.00
Sale Price: $42.49
(as of 04/22/2016 16:02 UTC)Product prices and availability are accurate as of the date/time indicated and are subject to change. Any price and availability information displayed on Amazon at the time of purchase will apply to the purchase of this product..

Availability: Usually ships in 24 hours
Free Shipping: Eligible For Free Shipping

Product Description

Buy Premium Top quality Cashews only from Food To Live and SOLD by Meals To Live. BEWARE of imitations - we believe in high quality nuts. A handy way to get pleasure from the healthful advantages and wholesome flavor of premium Cashews. Raw organic cashews are high in protein and low in carbohydrates. Raw cashews are used for baking, cooking or snacking.

Details

  • Buy Premium Quality Cashews only from Food To Live and SOLD by Food To Live. BEWARE of imitations - we believe in quality nuts.
  • Raw Whole Nuts, Unsalted, Shelled, Non-GMO, Highest Quality, Highest Purity, Large Size, Delicious & Helathy
  • Cashew nuts, like all nuts, are an excellent source of protein and fiber.
  • They are rich in mono-unsaturated fat which may help protect the heart.
  • Cashew nuts are also a good source of potassium, B vitamins and folate. They contain useful amounts of magnesium, phosphorous, selenium and copper.

Food To Live ® Organic Cashews (Whole, Raw) (4 Pounds) 4.7 out of 5 based on 612 ratings. 612 user reviews
Nuts and Seeds Oils and Dressings Packaged Meals Snack Foods Food To Live ® Organic Cashews (Whole, Raw) (4 Pounds) Buy Premium Top quality Cashews only from Food To Live and SOLD by Meals To Live. BEWARE of imitations - we believe in high quality nuts. A handy way to get pleasure from the healthful advantages and wholesome flavor of premium Cashews. Raw organic cashews are high in protein and low in carbohydrates. Raw cashews are used for baking, cooking or snacking. $42.49 http://ecx.images-amazon.com/images/I/51UGsoB4wVL._SL160_.jpg
http://goodvibeorganics.com/food-to-live-organic-cashews-whole-raw-4-pounds/
Share Button